szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Pete Tong

fot. oficjal. str. Pete'a Tonga

Pete Tong

 • Ocena ogólna:

  4.5/5
  [10 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 1287

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-18

Pete Tong urodził się 31 lipca 1960 roku w Hartley w angielskim hrabstwie Kent. Uczęszczał do The King's School w położonym niedaleko mieście Rochester. Pete Tong przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na pianinie, jednak nie szła mu ona zbyt dobrze i szybko postanowił zrezygnować z tego instrumentu.


W wieku 13 lat otrzymał od ojca perkusję. Razem z kolegami ze szkoły bawił się więc w granie heavy metalu i coverów grupy Black Sabbath. Pete po raz kolejny nie był zadowolony i ostatecznie zdecydował, że zamiast tworzyć muzykę samemu po prostu zacznie puszczać gotowe kawałki zrobione przez innych artystów.

Kiedy miał 15 lat zagrał na weselu kuzyna swój pierwszy set. Nie miał wtedy oczywiście zbyt profesjonalnego sprzętu, jednak starał się jak mógł, aby przyniesione mu nagrania zabrzmiały jak najlepiej. Pete postanowił bardziej zainteresować się techniką gry i poznać bliżej muzykę, która podbijała w tamtych latach brytyjskie parkiety. Najczęściej była to twórczość takich wykonawców jak Rare Grave czy James Brown. Pete zaczął też dorabiać sobie pracując dla lokalnych klubów i promując imprezy w nadmorskich miastach Caister-on-Sea i Prestatyn.

Jako 17-latek zrezygnował z kontynuowania nauki w szkole i obiecał sobie, że poświęci się swojej prawdziwej pasji. Zaczynał jako dziennikarz dla magazynu muzycznego "Blues and Soul". Jego zadaniem było wskazywanie ówczesnym klubowiczom miejsc, w których najlepiej można było się zabawić. W międzyczasie stawiał pierwsze kroki jako DJ radiowy - pracując m.in. dla soulowej rozgłośni Invicta 92.4fm i dla BBC Radio Medway. Grał też okazyjnie dla Radio London. Zwrócił wtedy na siebie uwagę kierownictwa BBC Radio One, którego przedstawiciele wkrótce zdecydowali się zaoferować mu posadę w poniedziałkowym show Petera Powella. Pete pojawiał się w nim co tydzień i przedstawiał słuchaczom trzy wybrane kawałki. Miał wtedy 21 lat i nie brakowało mu ambicji. Nie brakowało mu także pewności siebie; po krótkim czasie zwrócił się do swoich pracodawców z zamiarem przekonania ich, aby umożliwili mu prowadzenie własnej audycji. Uważali oni jednak, że brakowało mu większego doświadczenia, dlatego też spotkał się z odmową.

W 1984 roku podpisał kontrakt z Invicta FM, gdzie przez trzy lata - razem z dziennikarzem Eddiem Gordonem z czasopisma "Kent Messenger" - zajmował się prowadzeniem audycji dotyczącej muzyki soul. Często sięgał po nagrania Sugar Hill Gang i amerykańskiej wytwórni Def Jam. Pete po latach zauważył, że sample z większości utworów, które puszczał w pierwszej połowie lat 80. pojawiły się później w kawałkach tworzonych przez producentów muzyki elektronicznej i hiphopowej. Praca dla Invicta FM przyniosła mu szacunek w lokalnym środowisku związanym z muzyką taneczną. Sprawiła również, że Pete Tong zaimponował Jeffowi Youngowi, który następnie polecił go drugiej największej rozgłośni w Londynie - Capital Radio.

W 1991 roku DJ Jeff Young zrezygnował z prowadzenia "The Big Beat" dla BBC Radio One i zwrócił się do kierownictwa tej stacji, aby na jego miejsce zatrudnili Tonga. Wkrótce Wielka Brytania usłyszała pierwszą audycję "The Essential Selection". Pete Tong od razu pokochał nową pracę - głównie dlatego, że nie musiał już robić przerw na reklamy i miał jeszcze większą swobodę w prowadzeniu show. W każdy piątkowy wieczór od godziny 18 do 21 można było usłyszeć popularne taneczne utwory, których zadaniem było rozgrzanie brytyjskich klubowiczów przed wyjściem na imprezę. 29 września 2006 roku audycja zmieniła swoją nazwę na "Pete Tong" i zaczęła się o godzinę później niż zwykle. Taka skrócona forma tego programu pojawia się na BBC Radio One do tej pory.

Od 1993 roku istnieje również zapoczątkowany przez Tonga "The Essential Mix", którego można słuchać co tydzień w sobotę - najczęściej od godziny 3 nad ranem. Na jego potrzeby zaprasza się znanych DJ i producentów, którzy prawie zawsze nagrywają swoje sety wcześniej, aby mogły być one przedstawione o tej nietypowej porze słuchaczom BBC Radio One. Jako pierwszy zaprezentował się oczywiście twórca "The Essential Mix" - Pete Tong. Następnie doszły m.in. takie sławy jak: Paul Oakenfold, Danny Rampling, David Holmes, Laurent Garnier, Moby, Carl Cox, The Chemical Brothers i Massive Attack. Co roku słuchacze wybierali za pośrednictwem strony internetowej "Essential Mix of the Year". Najlepszy set roku tradycyjnie można usłyszeć później ponownie na kilka dni przed Sylwestrem.

Pete Tong nie wyobraża sobie, aby kiedykolwiek mógł spróbować swoich sił jako producent muzyczny. Obawia się, że nie poradziłby sobie w studiu i nie byłby w stanie stworzyć niczego wartościowego. Uczył się gry na fortepianie i na perkusji, ale nie szło mu to na tyle dobrze, aby mógł to później wykorzystać przy nagrywaniu swojej własnej płyty. Świetnie się czuje jako DJ i nie zamierza tego zmieniać.

Uwielbia grać na Ibizie. Jest jedną z najważniejszych postaci, które stworzyły z tej wyspy miejsce, w którym chce się znaleźć - chociaż raz w swoim życiu - każdy imprezowicz gustujący w dźwiękach muzyki elektronicznej. Pete Tong ma też na swoim koncie organizację w 2008 roku pierwszej edycji "International Music Summit", na której wystąpili tacy artyści jak Layo & Bushwacka!, Robbie Rivera czy Rob da Bank. W 2009 roku gotowość do udziału w tym projekcie zgłosili m.in. Underworld, Paul Oakenfold, Mylo i Röyksopp.

15 kwietnia 2005 roku swoją premierę miał film fabularny "It's All Gone Pete Tong" - opowiadający historię fikcyjnego DJ-a, który niespodziewanie traci słuch. Kalectwo nie przeszkadza mu jednak w kontynuowaniu kariery. Pete pojawił się w scenie, w której główny bohater (grany przez Paula Kaye'a) pod wpływem narkotyków udaje się do rozgłośni radiowej, aby udzielić wywiadu. Epizodyczne role zagrali w tym filmie również Paul Van Dyk, Carl Cox i Tiësto.

W marcu 2008 roku Pete Tong wywołał niemałe kontrowersje, kiedy w trakcie jednej z audycji zachęcił słuchaczy do wtargnięcia na imprezę urodzinową 18-letniej Sarah Brooks. Co prawda nie podał jej danych osobowych, ale zdradził nazwę niewielkiego miasteczka, w którym owa uroczystość miała miejsce. Początkowo w domu Sarah było 70 osób - niedługo po apelu Tonga zjawiło się na terenie posiadłości jej rodziców ponad tysiąc imprezowiczów. Szkody wywołane wtargnięciem tak sporej grupy ludzi oszacowano później na 30 tysięcy funtów.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!