szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Bob Dylan

fot. oficjal. str. Boba Dylana

Bob Dylan

 • Ocena ogólna:

  4.85/5
  [13 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 8261

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-06

Niewielu jest twórców w historii muzyki popularnej, którzy wywarli tak duży wpływ na popkulturę, jak Bob Dylan. Bob Dylan to amerykański piosenkarz, kompozytor, pisarz i poeta przyszedł na świat 24 maja 1941 roku w mieście Duluth, w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych.


Artysta ma pochodzenie żydowskie, jego prawdziwe nazwisko brzmi Robert Allen Zimmerman (w języku hebrajskim brzmi ono Shabtai Zisel ben Avraham). Rodzina muzyka wywodzi się ze wschodniej Europy, dziadkowie Dylana ze strony ojca: Zigman i Anna Zimmerman zamieszkiwali w Odessie, z której musieli emigrować z powodu antyżydowskiego pogromu z 1905 roku.

Po ukończeniu szkoły średniej Robert Zimmerman przeprowadził się do Minneapolis i rozpoczął studia na University of Minnesota. Artysta nigdy nie ukończył studiów, jednak w ich trakcie zainteresował się muzyką folkową wykonywaną głównie z towarzyszeniem gitary akustycznej. Szczególnie przemawiała doń twórczością Hanka Williamsa oraz Woody'ego Guthrie. Właśnie w tamtym okresie Zimmerman postanowił zostać muzykiem, wtedy też przybrał artystyczny pseudonim, który zaczerpnął od imienia poety Dylana Thomasa (oficjalnie pod pseudonimem zaczął tworzyć na początku sierpnia 1962 roku, gdy Zimmerman przed nowojorskim Sądem Najwyższym zmienił nazwisko na Robert Dylan).

Po rzuceniu studiów Dylan udał się do Nowego Jorku, prawdziwej mekki artystów. Tam między innymi spotykał się ze swoim największym idolem, Woodym Guthriem, przebywającym wtedy w szpitalu psychiatrycznym z powodu pląsawicy Huntingtona. To właśnie w Nowym Jorku rozpoczęła się spektakularna, pełna artystycznych wzlotów kariera muzyka. W 1961 roku dawał koncerty w dzielnicy Greenwich Village, między innymi zagrał przed wybitnym gitarzystą bluesowym Johnem Lee Hookerem.

Dzięki tym występom, dobrym recenzjom w prasie oraz gościnnemu występowi na płycie Carolyn Hester artysta został zauważony przez Johna Hammonda, postać legendarną w światku muzycznym, odkrywcę talentu Billie Holiday. To Hammond wyprodukował debiutancki album Boba Dylana, zatytułowany po prostu "Bob Dylan". Płyta została nieźle przyjęta, aczkolwiek nie była wydarzeniem artystycznym i sprzedawała się słabo - być może to jest powód, dla którego artysta nie jest z niej do końca zadowolony. Jednak już w 1963 roku ukazał się krążek, uznawany powszechnie za jedno z arcydzieł muzyka "The Freewheelin' Bob Dylan". W przeciwieństwie do poprzedniczki, płyta wypełniona była głównie mocno zaangażowanymi politycznie piosenkami autorstwa Dylana. To z "The Freewheelin' Bob Dylan" pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyka "Blowin' in the Wind", uznany przez magazyn "Rolling Stone" w 2003 roku za 14. najlepszy utwór w historii muzyki rozrywkowej. "Blowin' in the Wind" opowiadający w głównej mierze o pokoju, wojnie i wolności stał się wzorem współczesnego protest-songu. Pieśń praktycznie od razu stała się przebojem, co ciekawe nie w wykonaniu Dylana, lecz amerykańskiego folkowego tria Peter, Paul, and Mary (piosenka w ich interpretacji doszła do 2. pozycji amerykańskiego Billboardu).

Kolejne płyty Boba Dylana były dobrze przyjęte przez krytyków, spotkały się też z uznaniem słuchaczy, jednak prawdziwym przełomem okazał się wydany w 1965 roku album "Bringing It All Back Home". Była to pierwsza płyta muzyka nagrana z elektrycznym akompaniamentem (pierwsza strona krążka) i pierwsza, która weszła do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się albumów w Stanach Zjednoczonych. "Bringing It All Back Home" doszedł też szczytu zestawienia w Wielkiej Brytanii. Wpływ na powodzenie wydawnictwa miały bez wątpienia wspaniałe piosenki, które się na nim znalazły: odwołujący się do dzieł Franza Kafki "Subterranean Homesick Blues", wyjątkowo osobista pieśń protestu "Maggie's Farm" oraz akustyczny utwór "Mr. Tamborine Man". Ta ostatnia kompozycja jest jedną z trzech, która dwukrotnie znalazła się na liście najlepszych piosenek wszech czasów sporządzonej przez magazyn "Rolling Stone" w 2003 roku (w interpretacji samego Dylana oraz grupy The Byrds).

"Bringing It All Back Home" cieszy się ogromnym poważaniem u krytyków muzycznych, jednak o wiele większą estymą cieszą się u nich dwa kolejne krążki muzyka: "Highway 61 Revisited" z 1965 roku (4. miejsce w rankingu najlepszych płyt magazynu "Rolling Stone" z 2003 roku) oraz "Blonde on Blonde" z 1966 roku (9. pozycja w wyżej wspomnianym notowaniu). "Highway 61 Revisited" był pierwszym dziełem artysty w całości nagranym z towarzyszeniem grupy rockowej. Na nim znalazł się najsłynniejszy utwór Dylana "Like a Rolling Stone", opowiadający o bogatej kobiecie niepotrafiącej poradzić sobie w życiu, która z tego powodu popadła w nałóg narkotykowy. Piosenka została uznana przez magazyn "Rolling Stone" za najlepszą w historii i wywarła wielki wpływ na wielu twórców, między innymi na młodego Bruce'a Springsteena, mówiącego po latach, że gdy po raz pierwszy usłyszał "Like a Rolling Stone", to było tak, "jakby ktoś wykopem otworzył drzwi do jego umysłu".

Po przygotowaniu psychodelicznego, pierwszego podwójnego albumu rockowego w historii muzyki rozrywkowej, "Blonde on Blonde", Bob Dylan nagrał w ciągu kolejnych kilku lat jeszcze parę albumów, uznanych powszechnie za arcydzieła: "John Wesley Harding" z 1967 roku (najbardziej oczekiwana płyta piosenkarza, pierwsze dzieło muzyka wydane po wypadku motocyklowym w lipcu 1966 roku), przepełniony muzyką country "Nashville Skyline" z 1969 roku oraz "New Morning" z 1970 roku.

Jednak żaden z tych krążków nie był według krytyków muzycznych tak wielkim wydarzeniem artystycznym, jak "Blonde on Blonde". Oczekiwania dziennikarzy Bob Dylan spełnił dopiero w 1975 roku, gdy światło dzienne ujrzał longplay "Blood on the Tracks", uznawany przez wielu fanów za najlepszy wydany w latach 70.

Po wydaniu świetnie przyjętej płyty "Desire" z 1976 roku, która zajęła 1. miejsce Billboardu (wcześniej tylko dwie płyty piosenkarza zdobyły szczyt amerykańskiego notowania listy albumów: "Planet Waves" z 1974 roku oraz "Blood on the Tracks"), o artyście przestało być głośno.

Co prawda, wychowany w religii judaistycznej muzyk nigdy nie przywiązywał wagi do religii, pod koniec lat 70. nawrócił się na chrześcijaństwo i nagrał 3. płyty wyłącznie o tematyce religijnej, utrzymane w stylu rocka chrześcijańskiego. To, co tworzył muzyk w latach 80. generalnie nie było zbyt dobrze przyjęte przez dziennikarzy (mimo tego, że niektóre z nagrań były bardzo wartościowe), którzy bardziej niż muzyką barda zajmowali się jego wiarą i naśmiewali się z nowego stylu ubierania piosenkarza (występy boso i w rękawiczkach bez palców). Dopiero pod sam koniec dekady lat 80. trochę bardziej przychylnie zaczęto się patrzeć na to, co robi - wszystko w związku z super-projektem Travelling Wilburys, w który - oprócz Dylana byli zaangażowani również George Harrison, Tom Petty, Roy Orbison oraz Jeff Lynne.

Jednak pierwszym solowym albumem muzyka od czasów "Desire" dobrze ocenionym przez recenzentów, i o którym było głośno, był wydany w 1997 roku krążek "Time Out of Mind". Pieśniarz otrzymał za niego wiele wyróżnień, między innymi nagrodę Grammy w kategorii album roku.

W tym samym roku piosenkarz spotkał się z papieżem Janem Pawłem II, dla którego dał koncert podczas 23. Kongresu Eucharystycznego w Bolonii.

Każda kolejna płyta wydana po "Time Out of Mind" była muzycznym wydarzeniem, nie inaczej stało się z krążkiem "Together Through Life" z 2009 roku, który doszedł do 1. miejsca list albumów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Bob Dylan to prawdziwy tytan muzyki popularnej, świadczą o tym triumfy w rankingach, na listach przebojów, prestiżowe nagrody, w tym Oscar za utwór "Things Have Changed" skomponowany do filmu "Wonder Boys", ale również hołdy składane mu przez innych artystów. Jego piosenki nagrywali między innymi: Bob Marley, Jimi Hendrix, The Rolling Stones i grupa Guns N' Roses.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!