szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Krzysztof Cugowski

fot. AKPA

Krzysztof Cugowski

 • Ocena ogólna:

  4.34/5
  [38 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 11880

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-06

Krzysztof Cugowski urodził się 30 maja 1950 roku w Lublinie. Spędził w tym mieście większość dzieciństwa i rozpoczął w nim edukację artystyczną. W wieku 19 lat ukończył Państwową Szkołę Muzyczną. Mimo wyraźnego zamiłowania do sztuki Krzysztof Cugowski postanowił po zdaniu matury studiować prawo na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej.


Wkrótce zdecydował się przerwać naukę ze względu na założony przez niego zespół Budka Suflera. Krzysztof zaczynał przygodę z rockiem jeszcze w liceum, razem ze znajomymi: Krzysztofem Brozim, Januszem Pędziszem i Jackiem Grünem. Powstał wówczas m.in. wydany dopiero w 1993 roku kawałek Budki Suflera "Blues George'a Maxwella". Współpraca Cugowskiego z tymi muzykami wkrótce jednak dobiegła końca. Postanowił więc spróbować z utalentowanym instrumentalistą Romualdem Lipko - także pochodzącym z Lublina. Posiadał on wtedy grupę Stowarzyszenie Cnót Wszelakich. Niedługo potem muzycy zdecydowali się zmienić nazwę zespołu na Budka Suflera.

Ich debiutancka płyta "Cień wielkiej góry" ukazała się w 1975 roku. Tytułowy utwór był zainspirowany tragedią himalaistów - Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka - którzy zginęli w sierpniu 1973 roku. Stał się on wielkim hitem i dzięki niemu Budka Suflera zdobyła miano polskiego zespołu roku 1974 według Rozgłośni Harcerskiej. Innym przebojem znajdującym się na "Cieniu wielkiej góry" był kawałek "Szalony koń". W nagrywaniu tego albumu gościnnie wzięli udział m.in. Czesław Niemen, Marek Stefankiewicz i zespół Alibabki.

Rok później został wydany kolejny longplay "Przechodniem byłem między wami". Posiadał on wyraźnie mocniejsze brzmienie, jednak nie znalazły się na nim większe przeboje. Po jego premierze doszło do kłótni między Krzysztofem Cugowskim a resztą Budki Suflera. Ostatecznie postanowił on odejść z zespołu i spróbować sił jako artysta solowy. W ciągu kilku lat nagrał dwa albumy - "Wokół cisza trwa" i "Podwójna twarz" - a także współpracował z takimi grupami jak Spisek i Cross. W międzyczasie Budka Suflera wydała wielki przebój skomponowany przez Jana Borysewicza "Nie wierz nigdy kobiecie".

W 1984 roku Cugowski zdecydował się na powrót. Razem z nim dołączył do Budki Suflera gitarzysta Cross, Krzysztof Mandziara. Jeszcze w latach 80. zespół nagrał takie albumy, jak "Czas czekania, czas olśnienia", "Giganci tańczą" i "Ratujmy co się da!!". Najbardziej popularnymi piosenkami Budki Sulfera z tego okresu były utwory "Cały mój zgiełk", "Giganci tańczą", "Ratujmy co się da" i "Nieśmiertelnie piękna twarz". Następnie grupa udała się do Stanów Zjednoczonych, gdzie występowała przez kilka lat.

W 1993 ukazał się pierwszy po powrocie Budki Suflera do Polski album "Cisza". Następnie przyszła kolej na krążki "Noc" i "Nic nie boli, tak jak życie". Ten ostatni krążek stał się największym sukcesem komercyjnym w całym dorobku tego zespołu. Zawierał on wielkie przeboje "Takie tango" oraz "Jeden raz". W 2000 roku grupa udała się do Studia Buffo, gdzie nagrała płytę "Bal wszystkich świętych". Tytułowy utwór również okazał się popularnym hitem i przez wiele tygodni okupował czołówki polskich list przebojów. W międzyczasie pojawił się kolejny szlagier zatytułowany "Piąty bieg".

Krzysztof Cugowski w 1999 roku wznowił swoją karierę solową wydając płytę "Kolędy", na której znalazły się jego wersje takich utworów, jak "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Jezus malusieńki". Dwa lata później nagrał album rhythm'n'bluesowy "Integralnie". Wspomógł go wówczas muzyk jazzowy Wojciech Karolak. Cugowski wybrał na potrzeby tego wydawnictwa dwanaście ulubionych kawałków innych wykonawców, m.in. "Czerwony jak cegła" grupy Dżem, "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty, "Move Over" Janis Joplin i "Seagull" Bad Company. W 2005 roku w sklepach pojawiła się reedycja jego debiutanckiej płyty "Wokół cisza trwa".

W 2007 roku wziął udział w nagrywaniu programu telewizyjnego "Jak oni śpiewają". Razem z aktorką Nataszą Urbańską (żoną Janusza Józefowicza) wykonał utwór "Jest taki samotny dzień". Był także jurorem w siódmym odcinku czwartej edycji tego programu.

W maju 2005 roku dostał propozycję wystartowania w wyborach parlamentarnych z list Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo nie podchodził do tego zbyt poważnie, jednak po dłuższym namyśle doszedł do wniosku, że odpowiadają mu poglądy tej partii i zgodził się kandydować. Był też wtedy przekonany, że po wyborach powstanie koalicja z Platformą Obywatelską. Obiecywała ona wówczas obniżyć podatki, co spodobało się Cugowskiemu. Należał on również do Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego, który startował w tym samym czasie w wyborach prezydenckich. Cugowskiemu udało się zdobyć mandat senatora VI kadencji w okręgu lubelskim - otrzymał blisko 120 tysięcy głosów.

Dwa lata później doszło do przedterminowych wyborów parlamentarnych, jednak tym razem popularny piosenkarz nie zdecydował się kandydować. Stwierdził, że rozczarował się polityką - sojusz Prawa i Sprawiedliwości z Samoobroną Andrzeja Leppera określił mianem skandalu. W trakcie swojej obecności w Senacie zasłynął m.in. z propozycji legalizacji ściągania plików z internetu i ustanowienia specjalnego abonamentu, który umożliwiałby pobieranie na własny użytek twórczości objętej prawem autorskim. Szczegółowe założenia tego projektu opracował później Jacek Skubikowski. Inicjatywa nie uzyskała jednak wystarczającego poparcia.

Z pierwszego małżeństwa ma dwóch synów: Piotra i Wojciecha. Od 1997 roku tworzą oni grupę Bracia, która ma na koncie m.in. nominację do Fryderyków. Krzysztof Cugowski rozstał się ze swoją pierwszą żoną Małgorzatą w połowie lat 90.

20 maja 2007 roku w Lublinie odbyła się Pierwsza Komunia Święta jego trzeciego syna Krzysztofa, którego matką jest obecna partnerka życiowa Cugowskiego - Joanna. Piosenkarz wykonał podczas tej uroczystości utwór "Ave Maria".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [3]
AWIRoL [2012-06-01 23:57]

Nie ma takiego utworu - "Jest taki samotny dzień". Co do płyt, zdecydowanie jestem entuzjastą "Przechodniem byłem między wami"

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Fanka [2010-02-04 15:07]

opinia
Krzysztof Cugowski to piękny głos, piekne wykonanie, slucha się z dużą przyjemnością. Jest nie pokonany.

odpowiedz