szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Madonna

fot. mat. prasowe

Madonna

 • Ocena ogólna:

  3.68/5
  [342 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 39570

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-03

Madonna urodziła się 16 sierpnia 1958 roku w Bay City w stanie Michigan. Jak sama często podkreśla na jej przyszłe życie wpłynęła śmierć matki, gdy miała zaledwie pięć lat. W szkole Madonna należała do zespołu cheerleaderek mając obsesję na punkcie tańca. Jednak szkoła nie leżała w kręgu jej zainteresowań.


Po zaledwie roku na Uniwersytecie Michigan pod koniec lat 70-tych przeniosła się do Nowego Jorku, by zasmakować prawdziwego artystycznego życia. Nie miała pieniędzy, nie miała znajomości, lecz ogromną wolę walki i charyzmę.

Jej debiutancki album z 1983 roku zatytułowany po prostu 'Madonna' okazał się nieoczekiwanym przebojem. Lekka muzyka z kręgu synth-pop oraz specjalnie wykreowany image okazał się strzałem w dziesiątkę. 'Holiday', 'Bordeline' i 'Lucky Star' święciły triumfy na listach bestsellerów i parkietach tanecznych. To była dopiero zapowiedź...

Wydany rok później album 'Like A Virgin' potwierdził, że Madonna nie będzie gwiazdką jednego sezonu. Materiał wyprodukowany przez Nile'a Rodgersa, kompozytora i założyciela słynnej w latach 70-tych grupy Chic przyniósł klasyczne już dziś hity w postaci 'Like A Virgin' i 'Material Girl'. Album rozszedł się tylko w Stanach Zjednoczonych w ponad dziesięciomilionowym nakładzie okazując się jednym z najlepiej sprzedawanych krążków w historii USA.Madonna stała się mega gwiazdą.

Równocześnie z karierą muzyczną Madonna postanowiła spróbować swoich sił na polu filmowym. Jej debiut kinowy wypadł pomyślnie. 'Rozpaczliwie szukając Suzan', w którym zagrała praktycznie siebie okazał się sukcesem, jednak kolejne filmowe projekty przynosiły druzgocące recenzje i finansowe porażki ('Niespodzianka z Szanghaju', 'Kim jest ta dziewczyna'). Dopiero udział w musicalu 'Evita' Alana Parkera udowodnił, że Madonna potrafi zagrać.

Muzycznie wokalistka rozwijała się wybornie. Jej kolejne płyty były coraz bardziej dojrzałe zarówno muzycznie jak i tekstowo. I co najważniejsze przynosiły kolejne przeboje: 'Papa Don't Preach', 'Live To Tell', La Isla Bonita', 'Like A Prayer', 'Express Yourself', 'Cherish'. Madonna stała się ikoną lat 80-tych podsumowując tę dekadę składanką 'Immaculate Collection' w 1990 roku zawierającą dodatkowo premierowy, skandalizujący utwór 'Justify My Love' napisany przez Lenny'ego Kravitza.

W lata 90-te Madonna wkroczyła serią erotycznych skandali, których kulminacją była publikacja książki 'Sex' z rozbieranymi zdjęciami i płyta 'Erotica'. Teledysk do tytułowego nagrania utrzymany w konwencji fantazji sado-masochistycznych znalazł się albo na indeksie albo prezentowano go w późnych godzinach wieczorno-nocnych. Tak czy inaczej sama płyta z większą dawką elektroniki niż do tej pory po raz kolejny okazała się sukcesem, czego przykładem były single 'Deeper and Deeper' oraz 'Rain'. Podobnie było z następnym studyjnym albumem 'Bedtime Stories', w którego programie znalazły się 'Human Nature', 'Secret' i 'Bedtime Story'.

Prawdziwym przełomem okazała się płyta 'Ray of Light' z 1998 roku. Zarejestrowana z pomocą brytyjskiego producenta Williama Orbita przyniosła całkiem nowe oblicze gwiazdy. Elektroniczne, nowoczesne podkłady, taneczne rytmy, świetne brzmienie - w sumie rzecz na cztery nagrody Grammy - pierwsze w karierze Madonny. Wideo do tytułowej piosenki autorstwa Jonasa Ackerlunda zostało obsypane deszczem wyróżnień, a ciekawych teledysków było więcej ('Frozen', 'Drowned World/Substitute For Love', 'The Power of Good-bye', 'Nothing Really Matters').

Jeszcze bardziej progresywny okazał się kolejny album 'Music' wyprodukowany przez francuskiego twórcę Mirwais. W końcu po podsumowaniu w 2001 roku dekady lat 90-tych na 'GHV2' Madonna wkroczyła w XXI wiek. Małżeństwo z brytyjskim reżyserem Guyem Ritchim, udane macierzyństwo z dwójką dzieci i nowy image - gwiazdy zdecydowanej, która wie czego chce, ale jednocześnie bardziej ludzkiej.

W 2002 roku wykonuje główny temat do kolejnego filmu o przygodach Jamesa Bonda 'Die Another Day - Śmierć nadejdzie jutro', w którym zagrała także epizodyczną rólkę instruktorki szermierki. Rok później pojawiła się jej następna płyta 'American Life'.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~daria [2013-01-12 20:46]

Jest wytrawnym strategiem muzycznym i inteligentnym geniuszem w dziedzinie autoreklamy.Miliony zarobiła dzięki ambicji,kreatywności,pozytywnemu podejściu do życia i katorżniczej pracy.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ten-ten [2009-07-08 08:47]

madonna
jest tyle świąt kościelnych w polsce,że niedługo będziemy się tylko modlić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -8 [10]
~lala [2009-06-11 20:28]

wstyd nam za nia
bezwstydna jaka tam krolowa to diabel w ludzkim ciele.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~cienki bolo [2012-04-02 01:48]

Królowo nie jestem godny całować twoich stop

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~dana [2009-12-17 14:34]

Madonna to geniusz
A kto z Was potrafi zarobić miliony zaczynając od kilku dolarów?

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~śmieszne [2009-08-14 17:12]

lola
dla was diabeł to Madonna dla mnie diabeł to ten facet który siedzi w Watykanie. MADONNA MOJĄ KRÓLOWĄ.AMEN

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [4]
~polki [2009-07-08 13:15]

stroba
Znam jej kompleks - wie, że jest raczej brzydkawa i rozpaczliwie chce to ukryć. Szkoda, bo to źle sie siebie wstydzić.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~dona [2009-09-16 21:51]

tak prawdę mówiąc...
...kto z was umiałby tak jak ona z kilkudziesięcioma dolarami w kieszeni zrobić taka karierę? Jest silna, wytrwała i pracowita, a że przy okazji skandalistka - no cóż - jak komus się nie podoba to niech na nią nie patrzy. Ja ją szanuję. Są ludzie którzy robią wieksze skandale od niej, dajcie spokój - trochę tolerancji.!!!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~dadi46 [2009-08-16 20:53]

O zgrozo!
Ludzie,ta kobieta ma Wasze myśli i postępowanie głęboko w nosie. Ma rację absolutną!!! Tak myśli i mówi dziadek z Bydgoszczy.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~azi [2009-08-15 19:05]

koncert Madonny
Ludzie w jakim kraju Ja żyje, w Srednowieczu bylismy Narodem bardziej tolerancyjnym i otwartym na innych .Tyle nacji żyło u Nas spokojnie. Wem jedno coś dla duszy i dla ciała(każdy wybiera zgodnie ze swoim sumieniem)jedno drugiemu nie przeszkadza. Dość dawno minęły czasy kiedy to PZPR organizował rozrywkę ludowi swemu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tvsat24- [2009-08-15 12:45]

madonna
ja wiemy upadamy z jednej skrajności do drogiej, czy juz 15 sierpień to musimy leżeć w kościele, ludzie zagubiliśmy się nie jesteśmy chyba narodem z klerykalizowanym

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
kły psa [2009-08-14 21:19]

MADONNA JEST WIELKA
EUNUCHY I CZARNUCHY PRECZ Z ŁAPAMI OD MADONNY DO KOŚCIOŁA I MODLIĆ SIĘ ZA SWOJE GRZECHY NIE JEJ . ONA CHCE ZAŚPIEWAĆ DLA POLAKÓW A NIE A NIE DLA PRZYGŁUPÓW W CZARNYCH SUKNIACH I KILKU STARYCH DEWOTEK .PRECZ OD NIEJ Z ŁAPAMI DO MOSKWY I WATYKANU !

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~lolanielubikatola [2009-08-14 17:09]

wspaniała
Kocham Jej prowokacyjność, artyzm, szczerość naprawdę świetna!!!

odpowiedz

Ocena: -4 [4]
~Janusz [2009-08-06 08:30]

Przesada
Moim zdaniem grubo przesadza ,po co obraża Polaków i ich tradycje ? W głowie jej się przewróciło od tej sławy i pieniędzy . Myśli ,że jej wszystko wolno . Nie poszedłbym przez ten fakt na jej koncert nawet za darmo moimo tego ,iż ma pare dobrych kawałków. Zdecydowanie mnie zawiodła .Przez swoją głupotę dużo traci .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mirrr [2009-06-29 14:07]

Madonna
Wiecie może coś więcej na temat nowego konkursu na Allegro? Wygrać można również wejściówki na próbę przed koncertem Madonny. To konkurs o tematyce "życie Madonny" i wygrywać będą ci, którzy najszybciej odpowiedzą na dane pytanie. Jakie to mogę być odpowiedzi? Na zasadzie tak/nie, czy coś innego?

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~katolik [2009-06-26 09:18]

Drwina Madonny dotyczy wyłącznie elementów chrześcijańskich!
Jeżeli w jej przypadku skandal rzeczywiście wliczony byłby w reklamę - jak tłumaczą to niektóre środowiska - to można w tym miejscu zapytać: dlaczego w takim samym kontekście nigdy nie odważyła się i nie odważy się zakpić z islamu, a tym bardziej z judaizmu?

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~efem [2009-05-07 20:50]

Królowa Popu
bez dwóch zdań :) nie mogę doczekać się jej koncertu w sierpniu...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
efemmi [2009-05-21 17:26]

Koncert Madonny coraz bliżej :)
Zobaczyć taką gwiazdę na żywo... marzenie :) Ktoś jeszcze wysyła smsy w konkursie z Allegro? Myslicie, że dużo ludzi bierze udział w tym konkursie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Kate [2009-02-18 14:39]

I love souls.....
Kate from Poland. Kate from Śląsk. I have not sect... Alone I buy cream... Souls dream me often... I have after grandmother language how botulin... Fan. I unlock this ears on radio... ...in year I am older...? Mam około 30 lat. Pozdrowienia.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ramzes [2009-05-12 14:38]

Madonan wylądowała w szpitalu
Madonna w szpitalu Piosenkarka trafiła wczoraj (sobota, 18 kwietnia) do szpitala z powodu upadku z konia. Wypadek spowodowany był nagłym atakiem fotoreporterów, którzy chcąc zrobić wokalistce zdjęcie przestraszyli fleszami aparatów zwierzę na którym jechała. Gwiazda na szczęście nie doznała poważnych obrażeń. Madonna ma jedynie lekkie potłuczenia i siniaki. Piosenkarka, która została szybko zwolniona ze szpitala Southampton Hospital w Hamptons, zostanie jednak poddana kontrolnym badaniom i ma być przez jakiś czas pod obserwacją lekarską. Dla 50-letniej już Madonny to nie pierwszy taki wypadek. Artystka spadła z konia w 2005 roku. Obrażenia były cięższe niż teraz – złamane trzy żebra, obojczyk i ręka. Madonna nie jeździła wtedy konno przez kilka miesięcy.

odpowiedz