szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

podobni artyści

Queen

fot. oficjal. str. Queen

Queen

 • Ocena ogólna:

  4.42/5
  [182 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 19765

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-05

Queen to brytyjski zespół rockowy założony w 1970 roku w Londynie przez Briana Maya, Freddiego Mercury'ego i Rogera Taylora. Rok później dołączył do nich John Deacon. Frontman zespołu Queen - wokalista Freddie Mercury - urodził się 5 września 1946 roku w Stone Town na Zanzibarze jako Farrokh Bulsara.


Na początku uczęszczał do szkoły, którą prowadziły brytyjskie zakonnice. Później rodzice wysłali go do Indii, gdzie uczył się w prywatnej szkole z internatem. Kiedy miał siedemnaście lat jego rodzina musiała opuścić wyspę Zanzibar z powodu wybuchu rewolucji i zamieszkała w niewielkim domu w Feltham niedaleko Londynu. Przeprowadzka do Anglii umożliwiła mu kontakt z zupełnie nową muzyką - zakochał się wtedy w twórczości takich wykonawców jak The Who, Elvis Presley, Led Zeppelin, The Rolling Stones czy The Beatles. Po ukończeniu studiów na artystycznym wydziale londyńskiego college'u zajął się współtworzeniem pierwszych zespołów muzycznych. Dorabiał wtedy, sprzedając używane ciuchy i pracując na lotnisku Heathrow.

W międzyczasie gitarzysta Brian May wraz ze znajomym basistą Timem Staffellem założył pierwszą grupę 1984 (nazwa pochodziła od tytułu książki George'a Orwella). May zaczął także komponować własne utwory. Niedługo potem dołączył do nich perkusista Roger Taylor a grupa przyjęła nazwę Smile. W 1969 roku udało się jej podpisać kontrakt z Mercury Records. Jednym z fanów początkującego zespołu był Farrokh Bulsara, któremu wkrótce zaproponowano rolę wokalisty. W 1970 roku Staffell opuścił grupę i dołączył do Humpy Bong. Freddiemu udało się wówczas przekonać resztę zespołu do zmiany nazwy na Queen. Rok później dołączył basista John Deacon i grupa była gotowa, aby rozpocząć pracę nad debiutancką płytą.

Album "Queen" ukazał się 13 lipca 1973 roku. Promował go utwór "Keep Yourself Alive". Członkowie zespołu nie byli z niego do końca zadowoleni, jednak przede wszystkim cieszyli się, że wreszcie udało się im go wydać. W Wielkiej Brytanii dotarł do 24. miejsca na liście najpopularniejszych płyt i rozszedł się w liczbie 350 tysięcy egzemplarzy. Dwa razy lepiej pod względem sprzedaży krążek poradził sobie w Stanach Zjednoczonych, gdzie z kolei dotarł jedynie do 83. miejsca. Rok później pojawiła się w sklepach płyta "Queen II". Znalazła się w pierwszej piątce na liście w Wielkiej Brytanii i pokryła się platyną. Płyta została później uwzględniona w książce "1001 albumów, które musisz usłyszeć przed śmiercią".

Międzynarodowa sława Queen rozkwitła na dobre wraz z wydaniem trzeciego dzieła "Sheer Heart Attack". Oprócz 1,3 miliona sprzedanych płyt w Stanach Zjednoczonych (status platyny) i 700 tysięcy w Wielkiej Brytanii (podwójna platyna), zespół zdobył szczyt listy najpopularniejszych albumów Belgii, a także zachwycił słuchaczy w Holandii (platyna), Japonii (złoto) i wielu innych miejscach na świecie. Zestaw promowały utwory "Killer Queen" i "Now I'm Here".

W 1975 roku zespół wydał album "A Night at the Opera". Nazwa pochodzi od tytułu filmu z braćmi Marx w rolach głównych, który członkowie Queen obejrzeli pewnego wieczoru w studiu w trakcie przerwy w nagrywaniu materiału na płytę. Album odniósł niesamowity sukces - zarówno artystyczny, jak i komercyjny. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 3,5 miliona egzemplarzy "A Night at the Opera" (potrójna platyna). Płyta zdobyła szczyt list najpopularniejszych albumów w takich krajach jak: Australia, Nowa Zelandia, Belgia, Holandia, Finlandia, Irlandia i Wielka Brytania. Magazyn "Rolling Stone" umieścił album na 230. miejscu na liście "500 najlepszych albumów wszech czasów". Z kolei pismo "Q" w swoim rankingu "100 Najlepszych Albumów Brytyjskich" przyznał "A Night at the Opera" 41. pozycję. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Bohemian Rhapsody", który do dzisiaj uchodzi za jedną z najwybitniejszych piosenek w historii muzyki współczesnej. Singlowi udało się dojść do pierwszego miejsca na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Nowej Zelandii i Holandii. W Stanach Zjednoczonych kawałek "Bohemian Rhapsody" zajął "zaledwie" miejsce drugie. Innym przebojem zawartym na płycie był utwór "You're My Best Friend", który John Deacon napisał dla żony Veroniki.

Rok później ukazała się płyta "A Day at the Races", która odniosła nieco mniejszy sukces od poprzedniczki i zdobyła gorsze recenzje wśród krytyków. Najbardziej znaną piosenką pochodzącą z tego albumu był kawałek "Somebody to Love", który należał do ścisłej czołówki ulubionych utworów Freddiego Mercury'ego.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [2]
~szuger53 [2013-11-07 10:13]

rewelacyjni

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~barnas [2012-05-24 16:36]

Tak, Queen to muzyczni geniusze. Sama struktura utworów to tak wspaniała konstrukcja, że nawet bez Freddiego chłopaki mogą grać w najlepsze. Czy ktoś z was wybiera się na koncert do Wrocławia?

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~barnas [2012-05-24 16:35]

Tak, Queen to muzyczni geniusze. Sama struktura utworów to tak wspaniała konstrukcja, że nawet bez Freddiego chłopaki mogą grać w najlepsze. Czy ktoś z was wybiera się na koncert do Wrocławia?

odpowiedz

Ocena: -4 [6]
~zygmuntlas1 [2010-11-03 19:43]

szuger
NAJWSPANIALSZA GRUPA WSZECHCZASÓW PO BEATLESACH

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~zygmuntlas1 [2010-09-06 23:42]

Pzystojni
NAJWSPANIALSZY ZESPÓŁ

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~Łoś superktoś [2010-04-09 18:33]

Szkoda, że dzisiaj nie ma takich zespołów :[ I o starych rzadko kiedy coś piszą... A dzisiejsza muzyka do niczego nie podobna :[

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~janek1962 [2009-05-06 00:06]

queen najlepszy solista
queen to bylo cos jednorazowego z glosem frediego nikt nie moze sie rownac i nie bedzie mogl ale to tylko moje zdanie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
~Paweł [2009-08-31 17:16]

Queen + Paul Rodgers
Paul Rodgers nie jest członkiem Queen! Kto to wymyślił?!

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~qqq [2009-05-20 00:40]

queen
Queen, Queen i jeszcze raz Queen...!!!

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~Tyreus [2009-02-08 12:41]

...
to chyba jakiś żart że wszystkie stare wpisy zostały skasowane :/ pozdrawiam wszystkich fanów Queen - najwszechstronniejszego kwartetu w dziejach muzyki rockowej :)

odpowiedz