szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Czarno-Czarni

fot. mat. prasowe

Czarno-Czarni

 • Ocena ogólna:

  4.47/5
  [15 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 9908

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-03

Czarno-Czarni to zespół składający się z muzyków kapeli Big Cyc - Jacka Jędrzejaka, Jarosława Lisa, Romana Lechowicza oraz wokalisty Jacka Janiszewskiego. Pomysł na założenie zespołu Czarno-Czarni narodził się w 1996 roku podczas nagrywania przez grupę Big Cyc utworu 'Pasażer'. Piosenkę tę gościnnie zaśpiewał Jarek Janiszewski z zespołu Bielizna.


Urodzony w 1962 roku muzyk jest znany na trójmiejskiej scenie muzycznej, ze względu na współpracę z innymi artystami, ale przede wszystkim jako lider Bielizny, a potem grupy Doktor Granat. Pracował kilkukrotnie jako konferansjer na festiwalach rockowych w Jarocinie, a także prowadził na początku lat 90. XX wieku własny program muzyczny w Telewizji Polskiej.

Drugim znanym członkiem Czarno-czarnych jest Dżej Dżej, jeden z liderów rockowo -kabaretowej formacji Big Cyc. Karierę rozpoczynał jeszcze w latach 80. w pochodzącym z Łodzi zespole reggae Rokosz, z którym odnosił nawet niejakie sukcesy na podziemnej scenie muzycznej. W latach 90. znany był najbardziej z występów w założonym w 1988 roku wraz z Krzysztofem Skibą zespole Big Cyc. Grał w nim na gitarze basowej oraz śpiewał wiele znanych piosenek, jak "Nie wierzcie elektrykom" czy "Z gitarą wśród zwierząt".

Historia Czarno-czarnych rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy Big Cyc zaprosił Jacka Janiszewskiego do współpracy przy nagraniu piosenki "Pasażer", czyli polskiej wersji słynnego utworu Iggy'ego Popa "The Passenger". Wspólne nagrania tak bardzo spodobały się muzykom, iż postanowili spróbować sił w nowym składzie (bez Krzysztofa Skiby). Z założenia formacja była przede wszystkim grupą przyjaciół, którzy we wspólnej grze znajdowali dobrą zabawę. Muzycy, mając "poważne" macierzyste zespoły, nigdy nie nastawiali się na sukces i długowieczność Czarno-czarnych.

Tymczasem jednak plany nagrań musiały zostać odłożone na później, co spowodowane było wielkim sukcesem albumu "Z gitarą wśród zwierząt" Big Cyca. Dopiero dwa lata później artystom udało się ponownie wejść do studia i nagrywać muzykę. W 1998 roku ukazał się debiutancki krążek Czarno-czarnych zatytułowany, podobnie jak najbardziej znany singel zespołu, "Nogi". Pierwszy koncert kapela zagrali w tym samym roku w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrywana celowo na starym sprzęcie pastiszowo - rockandrollowa płyta okazała się wielkim sukcesem na polskiej scenie muzyki popularnej. Sprzedano ją w ponad 150 tysiącach kopii, co na tamte czasy było prawdziwym ewenementem. Pisane przez Janiszewskiego teksty, odnoszące się w absurdalny i groteskowy sposób do miłosnych sytuacji zyskały sobie wielu fanów. Cały longplay jest próbą powrotu do rock and rolla z lat 60., jednak uczynioną w bardzo przewrotny sposób.

W 2000 roku zespół powrócił wydawnictwem "Niewidzialni", z której pochodzi singlowy utwór "Jedzą rybę", przesadzona komediancka polska wersja piosenki "Yellow River" brytyjskiej grupy Christie z roku 1970. Druga płyta Czarno-czarnych, wspierana przez ów utwór, opowiadający o miłości przy jedzeniu rozmaitych rodzajów ryb, osiągnęła podobny sukces, jak debiut, przez wiele tygodni goszcząc na listach przebojów rozgłośni radiowych. Wyprodukował ją znany z przeboju "A Girl Like You" Brytyjczyk Edwyn Collins. W lecie 2000 roku głośno było o Czarno-czarnych także z powodu koncertu, jaki grali w małym mazurskim miasteczku dla telewizyjnej listy przebojów 30Ton. Wieczorny występ skończył się przybyciem policji, która została zawiadomiona przez kogoś o zakłóceniu ciszy nocnej nad jeziorem Tałty.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!